Čo sú to cloudové služby?

Jednoduché vysvetlenie princípu cloudového spracovania

V dnešnej dobe často počujeme výrazy ako cloudové riešenie, dáta mám uložené v cloude a pod. A v poslednom čase podobné výroky zaznejú aj v spojení s Vemou. Dokonca aj služba DataWex Cloud poskytuje prevádzkovanie aplikácií Vema v cloude. Málokto však presne vie, čo sa za týmto pojmom skrýva. V tomto článku vám to vysvetlím.

Podstatu cloudových služieb by som najjednoduchšie vysvetlil ako bývanie v plne zariadenom podnájme. Používate byt niekoho iného, pričom k pohodlnému bývaniu prinesiete so sebou len svoje osobné veci. Oblečenie, hygienické potreby a pod. Byt má bezpečnostné dvere, aby ste boli chránený vy a váš majetok.

O byt a jeho údržbu sa stará majiteľ, on ho kúpil a zariadil. Keď sa niečo pokazí, vyrieši opravu, zaistí vám v byte kúrenie, vodu, plyn, elektriku a internet. A vy na oplátku za to platíte nájomné a o ostatné sa už nestaráte.

Podobne to funguje aj v službe DataWex Cloud, kde:

  • Plne zariadený byt je vzdialený počítač, ktorý je trvale pripojený na internet.
  • Zariadenie bytu môžeme nahradiť plne funkčnou a vždy aktuálnou inštaláciou aplikácií Vema.
  • Bezpečnostné dvere zastupuje ochrana serveru proti vonkajším útokom a nepovolaným prístupom. Sem patrí aj každodenné zálohovanie vašich dát.
  • Osobné veci sú vaše dátové prostredia.
  • Údržbu bytu si môžete predstaviť ako proces inštalácie nových verzií, prevody dát a ich každodennú archiváciu.
  • Nájomné – je čiastka, ktorú zaplatíte za používanie služby.

Ako vidíte, nie je na tom nič neobvyklého, čo by ste nepoznali z bežného života.

Zhrnutie

Prejdite na cloudové spracovanie! Získate tým bezpečnosť, pohodlie a pružnosť pri využívaní aplikácií, pričom môžete zabudnúť na technické otázky spojené s prevádzkovaním systému Vema.

Ak sa vám páčil tento článok, potom nevynechajte ani nasledujúce a registrujte sa kliknutím na tlačidlo nižšie! O nových článkoch dostanete informácie medzi prvými.

Titulný obrázok freepik.com

Zdielať

Autor: Gejza Horváth

S Vemou pracujem od roku 1992. Od roku 1994 som samostatný obchodný a konzultačný partner Vemy. Najprv som získal atestáciu na PAM, potom v roku 1995 aj na EKOS. Odvtedy som postupne získaval zákazníkov. Dnes sa starám o správu a chod systémov Vema pre 250 užívateľov pre 50 organizácií. V roku 2012 som založil spoločnosť DataWex, ktorej hlavná činnosť je prevádzka služby DataWex Cloud, v ktorej poskytujeme technické a prevádzkové zázemie pre bezpečné a úspešné využívanie všetkých aplikácií Vema.

Pridaj komentár